5 tipů jak nakupovat jídlo jako pán

Představte si, že je pátek odpoledne, od oběda v 11:30 jste nic nejedli a musíte jít nakoupit pro rodinu na celý víkend. Do toho jste minulý týden začali hubnout, protože léto je za dveřmi a chcete se cítit dobře v plavkách. Taková stresující situace je ideálním prostorem, kde udělat chyby při výběru potravin. V tomto článku si ukážeme, jak se těmto chybám vyhnout a zvládnout celý nákup v klidu a bez zbytečných komplikací.

Čas čtení: 5 minut

I nakupování potravin je dovednost. Když použijete pár jednoduchých triků, ušetříte čas i nervy.

1 – Štěstí přeje připraveným

‍zdroj: partsolutions.com

Kvalitní příprava je pro klidné nakupování zásadní. Jako první si vytvořte seznam jídel (ideálně na celý týden). Jestli to pro vás bude příliš náročný úkol, začněte něčím jednodušším. Přípravte si jídlo na 1 nebo 2 dny, prostě na tolik, na kolik se budete cítit.

Dejte dohromady recepty na jídla, která vám pomohou dosáhnout vašeho cíle. Jestli chcete zhubnout nakupujte hlavně zeleninu (hodně!) a bílkoviny z méně tučných zdrojů (libové maso, ryby, luštěniny).

Taková jídla by měla tvořit alespoň 80-90 % vašeho seznamu.

Zbylých 10 % doplňte tím, co vám chutná. Jezte pomalu a přestaňte jíst, když se cítíte naplnění na přibližně 75 %.    

Jakmile budete mít vybrané recepty, rozepište si jednotlivá jídla na potřebné suroviny a vytvořte si nákupní seznam. Tento seznam mějte stále u sebe (napsaný na papíru, vyfocený v telefonu). Když ho mít nebudete, tak později ve stresu na něco určitě zapomenete.

2 – Hlad je nejhorší kuchař

‍zdroj: theoatmeal.com

Nakupujte najedení. Když máte hlad, je mnohem těžší dělat správné volby a spíš nakoupíte věci, na které máte chuť, než ty, které vám pomůžou zhubnout, proto se před nákupem (pokud možno) v klidu najezte. Uvidíte, že se vám bude mnohem snadněji rozhodovat, jestli koupit brokolici nebo koblihy.

3 – Nejdřív je trénink a až potom show

Vědět, kde co v obchodě najdete, vám ušetří spoustu času a nervů (možná i peněz) při proplétání se mezi regály a davy bezradných lidí, kteří se právě snaží vymyslet, co vlastně budou jíst.

‍zdroj: dailyedge.ie

Vyberte si obchod ve kterém se vám nakupuje nejpohodlněji a pořádně se naučte, kde co najdete. Ze začátku budete nejspíš chvíli hledat potraviny, které nejste zvyklí nakupovat, ale dejte tomu čas a ono to půjde. Za chvíli bude váš nákup rychlý a efektivní.

4 – Nakupujte online

Je 21. Století.  Dnes už do obchodu chodit nemusíte. Jídlo si můžete objednat z pohodlí domova nebo kanceláře. Sice se na jednu stranu ochuzujete o možnost se trochu projít, zkusit si odolnost igelitu vůči listům ananasu a natrénovat držení šesti tašek zatímco se snažíte pravou rukou vytáhnout klíče z levé kapsy u kalhot, ale na druhou stranu se můžete vyhnout davům v obchodech, nákupní seznam si uložit a objednávat opakovaně.

5 – Udělejte si zásoby

‍zdroj: amchealthyblog.com

I ty nejlepší plány se dříve nebo pozdějí změní, proto je dobré být připravený na situace, kdy nebudete mít čas vůbec na nic. Pro tyto případy je ideální mít doma zásoby sušených, mražených nebo konzervovaných potravin.

Nakupte oblíbené bílkoviny (třeba maso, ryby), mraženou zeleninu a dejte je do mrazáku. Maso vydrží minimálně dva a zelenina šest měsíců. Do spíže dejte pár konzerv fazolí, cizrny, tuňáka, nějakou rýži, celozrnné těstoviny a směs ořechů a budete mít kvalitní základ pro nouzové situace.

Shrnutí a doporučení

Efektivní nakupování správných potravin je dovednost jako každá jiná a vyžaduje trochu cviku. Na začátku věnujte více času přípravě než samotnému provedení.

  • Mějte jasnou představu co, kdy a z čeho budete vařit.
  • Připravte si nákupní seznam na celý týden.
  • Nakupujte méně často a větší množství potravin najednou, ušetříte čas i nervy.
  • Počítejte s tím, že nastanou nenadálé situace a mějte vždy něco ve spíži nebo mrazáku ať nemusíte na poslední chvíli řešit, co jíst.
  • Dokument pro plánování jídel na 1 týden si můžete stáhnout zde!


- Martin Šturc

Zpět na novinky