7 tipů, jak se vyhnout víkendové sabotáži

Jíte podle pravidel od pondělí do pátku a o víkendu se vám věci začnou rozpadat pod rukama?Pak stejně jako spousta dalších lidí zažíváte víkendovou sabotáž.

Doba čtení: 5 minut

Kde to začíná.

Neznám horší pocit, než když se dlouhodobě snažíte a výsledek stále nepřichází. Děláte všechno podle příruček, ale místo pokroku neustále přešlapujete na místě. Při hubnutí se s nedostatkem pokroku setkáte často. Hubnout totiž není žádná sranda. Obzvlášť pokud se snažíte dělat vše perfektně a jet neustále na sto procent.

Celý týden svědomitě dodržujete nastavený plán a děláte věci, které jsou pro vás nové a často i nepříjemné. Cvičíte, to vás nebaví. Jíte polystyren místo chleba a čokoládu máte zamčenou v trezoru, protože každá “špatná” volba pro vás znamená osobní selhání. Pořád se hlídáte a obětujete momentální pohodu výměnou za vidinu nejistého budoucího úspěchu. A to vás vyčerpá…

Pondělí až pátek jedu. A o víkendu? No víkend…ehm.

 Vaše nasazení bylo vražednější než tempo Kobry 11 a chcete si prostě odpočinout. Chcete přestat myslet na to, že si musíte zase dojít nakoupit zeleninu, že za chvíli musíte zase něco vařit a že to debilní dietní jídlo vám vlastně vůbec nechutná.

Chcete si dát něco dobrého, protože už si dál nedokážete nic odpírat. Chcete si dát pár piv nebo skleniček vína na uvolnění, vždyť si to po celém týdnu přeci zasloužíte. Nebo ne?

Pondělí až pátek jedu. A o víkendu? No víkend…ehm.
‍Vypadá vaše nasazení v týdnu takhle?


A tady se začnete dostávat do problémů.

Řeknete si, že jste v týdnu odvedli dobrou práci, tak si můžete trochu dopřát, což se změní na obžerství od rána do večera proložené pár drinky. Jeden “cheat day” přece nemůže uškodit, tak se jde s klukama na jedno dvě piva (čti dvanáct) a burger, nebo s holkama na kafíčko a skončí se ve 3 ráno po osmi margaritách u kebabu.

Nějaké pitomé zdraví nebo lepší vzhled jsou vám ukradené. Je vám jedno, že budete mít zase výčitky a cítit se neschopně. Teď se chcete cítit dobře.

Víkendová sabotáž.

Pro úspěšné hubnutí je potřeba dlouhodobě udržet průměrný kalorický příjem nižší než výdej. A jakmile o víkendu popustíte uzdu svému chování, je velice snadné během dvou dnů vymazat veškeré úspěchy, kterých jste v týdnu dosáhli.

 


Jak se jí zbavit

Jak zajistit, abyste si přestali víkendem podkopávat snažení a mohli pokračovat v cestě za vaším cílem?

  1. ‍Zapomeňte na perfektní výkony každý den. Perfekcionismus je cesta do pekla. Stačí být “jen” dobrý, ale dostatečně dlouho. Lepší průměrná snaha pravidelně, než perfektní výkon v pondělí a v červnu.

  2. Strava není jen “zdravá” a “nezdravá”. Mezi těmito extrémy je obrovské množství slušných, dobrých a ještě lepších možností. Snažte se být jen o kousek lepší než minule.
  3. Odměny a tresty nejsou dobrý způsob motivace. Podívejte se jak na to, co o víkendech děláte a jak je to v souladu s vašimi hodnotami a prioritami. Jakmile bude vaše chování v souladu s tím, čeho chcete dosáhnout, budete se cítit mnohem lépe sami od sebe i bez odměn a trestů.
  4. Přestaňte se svazovat pravidly typu: co je nejlepší jíst, jak často jíst, nebo kolik toho sníst. Pravidla jsou od toho, aby se porušovala a jakmile je jen trochu porušíte už vám nic nebrání porušit úplně a totálně se přecpat nesmysly.
  5. Nenechávejte si určitá jídla jen na speciální příležitosti. Pocit, že je nějaká potravina nedostupná zvyšuje šanci, že se takovou potravinou přejíte, jakmile bude k dispozici.
  6. Začněte si dávat pozor na racionalizaci svého chování. Každý si snadno dokáže ospravedlnit téměř jakoukoliv volbu. Bylo moc vedro nebo moc zima. Měl jsem moc práce. Nudil jsem se. V televizi říkali, že dochází světová zásoba čokolády. Pes sestry bratra uklízečky mojí kolegyně umřel. Však vy víte, že se vždycky něco najde.
  7. Začněte vnímat, jaké situace ve vás vyvolávají jaké emoce a jak tyto emoce ovlivňují vaše volby potravin. Někdy se prostě budete cítit vystresovaní, naštvaní nebo znudění, ale pamatujte si, že pořád máte věci pod kontrolou a nemusíte reagovat impulzivně.

Jak vypadá tvůj víkend
‍Je vám to povědomé?


Zkuste si udělat upřímný obrázek o tom, jak vaše víkendy vypadají. Zapisujte, nebo foťte si všechno, co za víkend sníte a vypijete. Porovnejte to s tím, co sníte přes týden.

Začněte přemýšlet nad tím, co a proč děláte a porovnejte to se svými hodnotami a cíli. Přijít na řešení pak bude mnohem jednodušší. Dělejte volby potravin vědomě a ne jako reakci na momentální emocionální stav.

Sbírejte a vyhodnocujte informace. Určitě přijdete na zajímavé věci. A až budete mít víc jasno, vyberte si jednu věc, kterou chcete změnit. Je úplně jedno, co to bude. Důležité je, abyste to změnit chtěli a dělali to kvůli sobě. Zjednodušte si vybraný úkol tak moc, až nebudete pochybovat o tom, že ho zvládnete splnit a začněte.

Až příště zase půjdete o víkendu do hospody, dejte si třeba místo šesti piv jen tři, nebo si k hamburgeru dejte místo hranolků zeleninový salát.

Buďte o kousek lepší než minule.


- Martin Šturc


Reference

  1. Precisionnutrition.com – Weekenditis, PN Coaching for men certification lesson
  2. Strasser B, Spreitzer A, Haber P. Fat loss depends on energy deficit only, independently of the method for weight loss. Ann Nutr Metab. 2007;51(5):428-32.
Zpět na novinky