Detoxmánia už ma zabíja

Očistné kůry neboli detoxy mají odstranit z těla vše škodlivé, nastartovat metabolismus, vyléčit rakovinu, dát vám postavu bohyně, nastolit světový mír, udělat z vás rentiéra a neobejde se bez nich skoro žádná Hollywoodská hvězda. Pojďme se podívat na to, co vám dají ve skutečnosti.

Čas čtení: 6 minut

Jak to tedy je

Stačí chvilka s googlem a setkáte se s pojmy jako “Jarní detox/očista”, “Přírodní očista” nebo “Detox dieta”. Ať už tomu budete prodejce říkat jakkoliv, vždy je základní myšlenkou tvrzení, že se vaše tělo ucpalo, detoxikace se zastavila a pomocí očisty jí zase nastartujete.  Zázračně zbavíte tělo nečistot a usazenin, jakoby by snad bylo pračka a vy se snažili odstranit nánosy vodního kamene. Mimochodem pračku skvěle vyčistíte obyčejným octem.

Dobrá zpráva je, že takhle detoxikační proces nefunguje. Naše tělo se detoxikuje samo pomocí kůže, plic, jater, střev a ledvin.

Dělá to non stop, ve dne, v noci, když jedete do práce, když koukáte na Sedmilhářky a obzvlášť v pátek večer, když do sebe sázíte jeden drink za druhým, to má dvojitou směnu.

Tělo takhle funguje od narození až do smrti, která přichází velice brzo ve formě selhání jater nebo ledvin, pokud se někdy tento proces z jakéhokoliv důvodu zastaví.

Špatná zpráva (nebo další dobrá?) je, že...

...vaše tělo není pračka. Nejde jen tak vyměnit filtr a propláchnout octem.

Správná, přirozená detoxikace je neustálý proces a aby fungovala, jak má, je tělu potřeba pravidelně dodávat aminokyseliny, vitamíny a minerály, které ho podpoří a omezit kontakt s toxiny a potravinami které zvyšují zánětlivou reakci organismu.

Čím tedy podpořit očistné schopnosti

Tohle asi nebude šokující zjištění. Nejlépe tělo podpoří, když budete:

1) Jíst víc zeleniny a ovoce.

2) Jíst méně průmyslově zpracovaných potravin.

3) Pít dostatečné množství vody.

4) Pravidelně se hýbat a potit.

5) Dopřávat si pravidelně dostatek spánku.

6) Aktivně snižovat úroveň stresu.

Zkrátka takové ty nepříjemné věci kterým se dohromady říká zdravý životní styl.

Bylo by super, kdyby stačilo koupit sladkou vodu na týdenní kůru (a že jich je) a mít vystaráno, ale žádný džus z citrónu, kopřiv a kozích bobků vám nepomůže tolik jako stará dobrá zdravá strava. Nuda, vím.

Nezřízenost v jiné podobě

Druhým nejčastějším důvodem, proč lidé sahají po očistných kůrách bývá touha zhubnout.

Očista je ironická záležitost. Spousta lidí se při pokusu dostat jídlo víc pod kontrolu vrhne na detox, který je ale ve skutečnosti, jen další forma nezřízeného chování akorát na opačné straně spektra než přejídání.

Oba přístupy spojuje jejich extrémnost a dlouhodobá neudržitelnost.

Na jedná straně se člověk přejídá vyskokalorickou stravou a toxinem je pro něj tuk i cukr, na druhé straně se snaží “vyčistit” pomocí obrovského množství směsi vody, citrónu, javorového sirupu a kajenského pepře. Tomuhle stravovacímu faux pas se u nás říká Javorová dieta, v originále pak Master Cleanse a  často ho propagují celebrity. Nejznámnější je asi Beyoncé.

S touhle kůrou přišel Stanley Burroughs v USA již v roce 1940. Burroughs byl později odsouzen za praktikování medicíny bez licence a souzen za zabití jednoho ze svých pacientů, u kterého se snažil léčit leukemii pomocí této šťávy.

Problém je v tom, že víceméně všechno, co do těla vložíme, je od určité úrovně toxické a škodí.

Škodí moc tuku, moc cukru, moc vody, moc vitamínů i moc minerálů. a jakýkoliv způsob stravování, který je výrazně jednostranně zaměřený, může být nebezpečný a navíc

naprostá většina očistných diet sdílí podobné nedostatky:

 • Málo bílkovin, které (opět ironicky) jsou naprosto zásadní pro funkční detoxikační proces.
 • Hodně jednoduchých cukrů z různých sirupů a ovoce, který způsobují výkyvy glykémie, které jsou nebezpečné zejména pro obézní lidi.
 • Jsou založené na odpírání a sebetrýzni.
 • Nijak neřeší příčinu obezity.
 • Nikdo je nedokáže dodržovat dlouhodobě.

“Ale Maruna z účetního po Javorový dietě zhubla 10 kilo.”

Ano to je možné, ale jak je na tom Maruna teď? Má všechno zpátky plus něco navíc, nebo si po očistě váhu udržela? Vsadím se s vámi, že b je správně.

Jediné, čím vám totiž různé očisty prospějí je, že (dočasně) sníží váš celkový kalorický příjem. Pitím džusů snížíte množství přijatých kalorií a tudíž zhubnete.

Největším úskalím jednorázových řešení ale je, že nepracují na odstranění příčin.

Do stavu, ve kterém šáhnete po očistě, se nedostanete za týden a ani za pár měsíců. Vyžaduje roky soustavných dietních voleb.

Stejně tak nemůžete počítat s tím, že týden detoxu něco vyřeší.

Pro dlouhodobé a trvalé zhubnutí, prostě musíte změnit svoje chování a návyky. A to vyžaduje o hodně víc úsilí, než pít sedm dní odvar z bylin.

Očisty sice mohou chvilkově vzbudit dojem, že fungují, ale jakmile přestanete, vrátíte se ke starým stravovacím návykům, většinu váhy zase postupně naberete zpět a připíšete si další neúspěšný pokus o hubnutí a pocit, že veškerá zdravá strava je pěkná blbost.

Co dělat

Smiřte se s tím, že jednorázová řešení nefungují. Čím dříve to uděláte, tím dříve se budete moci začít věnovat věcem, které sice nezní tak sexy a nejsou snadné, ale opravdu fungují.

 • Začněte lépe ovládat svoje pocity hladu a nasycení. Znovu se naučíte, co to je střídmost a ovládnete kalorický příjem.
 • Začněte jíst víc zeleniny, ovoce a podpoříte přirozené očistné schopnosti organismu.
 • Jezte dostatek bílkovin z libového masa a/nebo luštěnin ať vaše tělo správně funguje.
 • Choďte ven a pravidelně se hýbejte. Vitamin D ze slunce je další nezbytnou látkou pro správnou funkci našeho těla.
 • Cvičte a poťte se, ať může kůže vylučovat toxiny rozpustné ve vodě.
 • Pijte víc vody. Zajistíte tak správné prostředí pro funkční detoxikaci.
 • Omezte alkohol a přestaňte kouřit. Tím snížíte působení jedněch z nejnebezpečnějších a nejčastějších toxinů. Vaše játra a plíce vám poděkují.  

Ale hlavně

 • Začněte řešit příčiny svojí současné situace. Změňte svoje chování, protože jinak budete řešit stále to samé dokola, zažijete spoustu zklamání, utratíte peníze (které by se daly použít na mnohem lepší věci ) za předraženou sladkou vodu a budete se cítit blbě.

A to předpokládám nechcete.

- Martin Šturc

Zpět na novinky