Když trenéři moc koukají na filmy

Přesně takhle popisuje nejmenovaná slečna spolupráci s jedním populárním českým osobním trenérem. Otázka zní: je to takhle v pořádku a nešlo by to dělat jinak?

Předtím než začneme, jen krátké vysvětlení. V článku používám slova kouč a trenér. Jsou vzájemně zaměnitelná a vztahují se na jakoukoliv osobu, které se svěříte do péče za účelem zlepšení nějaké části vašeho života ať už jde o sport, stravu nebo výkon v libovolném oboru. Pojďme na to.

Kouč ≠ Diktátor

Negativní přístup využívá jako motivátor kritiku, zastrašování a pocity viny. Soustředí se na to, co je špatně. Zdůrazňujě každou chybu a nedokonalost. Snahu trestá. Nedostatek vůle k nějaké činnosti (zdravá strava, cvičení) vidí jako osobní selhání. “Neuběhneš 400m pod jednu minutu? Prásk, tady máš 50 angličáků! To tě naučí běhat rychleji. Nezvládneš jíst 6x denně kuře a brokolici? Jsi slaboch a nikdy nezhubneš!”

Taky vám takový přístup přijde absurdní? Bohužel kouč Tvrďák si myslí, že lidem pomáhá, ale v naprosté většině případů tím lidi demotivuje.

Tento přístup dlouhodobě funguje maximálně ve filmu a odtud pravděpodobně spousta osobních trenérů čerpá inspiraci. Kouč Tvrďák tam za použití drsných metod vždy úspěšně přetvoří bandu zoufalců na šampióny. Jenže film není realita. Co vypadá efektně na plátně nemusí ve skutečnosti vůbec fungovat.

‍Vypadají metody vašeho kouče nějak takhle? zdroj: giphy.com

To že má kouč autoritu neznamená, že se k vám může chovat jako ke kusu hadru. Být koučem je v první řadě obrovská odpovědnost. Trenér má moc ovlivnit lidský život a to, jakým způsobem k tomu přistoupí, může mít nedozírné následky. Špatně zvolený přístup může v klientovi na dlouhou dobu vyvolat pocit, že není dost dobrý na to, aby změnu zvládnul a zadusí v něm veškerou touhu změnit svůj životní styl.

Negativní motivace nevede k dlouhodobé změně chování

Krátkodobě můžou negativní emoce člověka vybičovat k lepšímu výkonu, ale pokud chcete změnit způsob jakým se stravujete, naučit se pravidelně, správně cvičit a vytvořit si další zdravé návyky, budete na to potřebovat docela dost času. Když většinu z něj strávíte přemýšlením nad tím, co děláte špatně, s největší pravděpodobností skončíte dřív, než se vám podaří dosáhnout nějakého uspokojivého výsledku. Navíc si vytvoříte pokřivený vztah ke stravě a cvičení, jakožto něčemu, kde po snaze následuje trest. Abyste se trestu vyhnuli, přestanete se radši snažit úplně.

Mimochodem, situace, kdy si uvědomíte, že se vám trýznění líbilo a tyran byl vlastně docela sympaťák,  se nazývá Stockholmský syndrom. A to je to poslední, co byste na cestě za spokojenějším a kvalitnějším životem měli zažít.

Všichni máme už tak dost starostí a pokud se vám podaří sebrat odvahu, abyste zkusili změnit svůj život, měli byste dostat maximální podporu a ne každodenní sprchu ve formě nadávek, trápení a strachu z neúspěchu. Kdo má  zájem o buzeraci a drsné zacházení, ten se může přihlásit do armády.

zdroj: wikipedia.org

A jak by se měl chovat správný kouč?

Měl by vám umět pomoci najít cíl a navrhnout k němu nejvhodnější cestu. Měl by pravidelně kontrolovat, jestli jste z této cesty nesešli. Jak řekl slavný silový kouč Dan John “Cíl je udržet cíl cílem.” Na vaší cestě se objeví spousta zakopnutí, neplánovaných odboček a občas i pár nepříjemných kroků směrem vzad, ale od toho by tu měl být váš kouč, aby vás vždy správně nasměrova, pomohl vám oddělit emoce od neúspěchu a oslavil s vámi každý další úspěch.

Kouč je navigátor, vy jste kapitán

K dosažení vysněné postavy nebo sportovního cíle nemusíte trpět jako zvíře. Ano, budete muset počítat s nepohodlím, ale “zažít 3 měsíce pekla” je úplně zbytečné.

K čemu vám bude přetrpět 3 měsíce, když pak budete ze všeho tak unavení a demoralizovaní, že nebudete chtít dál pokračovat?

Nikdy byste se neměli bát říct něco nahlas. Spolupráce s koučem by měla být založená na vzájemné důvěře, otevřenosti a porozumění. Váš kouč by měl být pouze navigátor na cestě k vašemu cíli, ať bude jakýkoliv. Vy jste kapitán. Nikdo by vám neměl diktovat, co máte jíst a pít. Sami byste měli činit správná, informovaná rozhodnutí. Jen vy sami jste zodpovědní za svůj život. Dobrý kouč by vám to celé měl usnadnit.

Shrnutí

Konečně se dostáváme k odpovědi na otázku z úvodu článku. Ano, jde to dělat jinak. Spolupracujte s člověkem, který vás nebude deptat, ale bude se snažit najít to dobré a tom stavět. Zapomeňte na nesmysly z filmů, protože podpora, důvěra a upřímná komunikace jsou jediné, co funguje dlouhodobě. Chcete se cítit lépe? Nepoužívejte k tomu negativní emoce. Nedává to žádný smysl.

- Martin Šturc

Zdroje:

  1. https://sites.google.com/site/thepsychologicalgame/motivation/positive-and-negative-motivation
  2. http://www.precisionnutrition.com/fitness-coaching-techniques
  3. http://www.precisionnutrition.com/effective-coach-talk
Zpět na novinky