Po čem se ve skutečnosti přibírá

“11 potravin, kterých můžete sníst, kolik chcete. A nepřiberete”

“14 věcí, po kterých se tloustne, a vy jste to netušila”

“Jídla, po kterých se brutálně tloustne! Čím je nahradit?”

“Ze kterých jídel se nejvíc tloustne?”

Tak tohle je výběr titulků článků, na které můžete narazit na internetu. Autoři těchto článků se vás snaží přesvědčit, že za nabírání tuku můžou nějaké konkrétní potraviny a pokud se jim vyhnete, přibírání zabránite. Kéž by to bylo takhle jednoduchý…

Je pravda, že tyto články často zmiňují vysoce chutné, vysokokalorické potraviny, díky kterým je opravdu snadné přijmout spoustu energie, ale za ukládání tuku nemůže ani chudák čokoláda ani chudák hamburger.

Hlavní příčinou nabírání tuku je dlouhodobě vychýlená kalorická rovnováha do plusu, neboli kalorický nadbytek.

Jednoduše dlouhodobě přijímáte víc energie, než kolik dokážete spálit a energii, kterou vaše tělo nedokáže využít, uloží v podobě tuku a vaše tělo nepozná z jaké konkrétní potraviny tahle energie navíc pochází.

Záleží teda na tom, co jíte?

Rozhodně!

Veškeré potraviny se sice v těle nakonec rozloží buď na glukózu, aminokyseliny nebo mastné kyseliny.  (většinou je to kombinace). Ale tyto základní složky nemají na nabírání shodný vliv.

Aminokyseliny mají dost speciální osud a výzkum ukazuje, že kalorický nadbytek tvořený vyšším příjmem bílkovin, vede k mnohem menšímu nabírání tuku než nadbytek ze sacharidů a tuků[1].

I nadbytek v podobě glukózy není pro tělo úplně snadné uložit v podobě tuku a dochází k tomu až při opravdu vysokém příjmu sacharidů během dne.

Oproti tomu tělo velice ochotně a snadno ukládá mastné kyseliny z tuků v tukové tkáni [2] a nadbytek tuku ve stravě je příčinou číslo 1 toho, že se dostanete do kalorického přebytku a budete tuk ukládat.[3]

Právě z těchto důvodů je dobré vystavět svojí stravu okolo zdrojů bílkovin s nízkým obsahem tuku (libové maso, luštěniny, ryby, spíš nízkotučné mléčné výrobky), přidat k nim zdroje kvalitních sacharidů (zelenina, ovoce, celozrnné výrobky) a nakonec přidat trochu zdravých tuků (semínka, ořechy, avokáda, olivový olej).

Nejenže je taková strava super výživná, ale navíc díky svému složení minimalizuje nabírání tuku.

Shrnutí

Žádná konkrétní potravina sama o sobě nezpůsobuje nabírání tuku. Nabírá se v kalorickém přebytku a to skoro po všem.

Správně naladěná kalorická rovnováha tak bude mít vždy prioritu před kvalitou potravin ze kterých energie pochází.  

Soustřeďte se na konzumaci základních, výživných potravin. Díky nim je obtížné dostat se do kalorického nadbytku a když už se tam dostanete, bude těžší nabrat tuk, než když budete jíst vysokokalorický junk food s vysokým obsahem cukru a tuku.

Zdroje:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786199/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2897177/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1480353

- Martin Šturc

Líbil se vám článek, nebo vám přišel jako úplná blbost? Napište mi to na Facebook. Váš názor mě zajímá.

Zpět na novinky