Pomoc, nevím, kde začít.

Google nepomohl. Po vyhledávání vám z množství informací jde hlava kolem. Zjistili jste si něco o sexuálním životě ježků a jste pořád na začátku. Co s tím? Jak se v tom všem zorientovat? Kde začít?

Nebudu vám tvrdit, že vím, co je pro vás nejlepší. Popravdě, nevím, ale ukážu vám, jak si vytvořit účinný informační filtr, který sníží množství dostupných voleb s ohledem na VAŠE přání i možnosti (a následně snad i usnadní výběr).

Osobní filtr

Každý z nás při změně postavy a stravovacích návyků startuje někde jinde. Pro úspěch potřebujete trochu jiné informace než já a musíte pracovat na trochu jiných dovednostech než Pavel z marketingovýho.

Přes to všechno bude pro většinu z nás pro výběr správných informací rozhodující zohlednit tyhle tři faktory:

 1. Co chcete a co pro to (ne)jste ochotní dělat.
 2. Kolik máte času.
 3. Kolik, čeho a za jakých podmínek jste ochotní jíst

Co chcete a co pro to (ne)jste ochotní dělat.

Vše se odvíjí od vaší ochoty něco dělat. Jste ochotní cvičit 5x v týdnu? Vaše možnosti jsou širší. Jste ochotní maximálně lehce poupravit vaši současnou stravu a cvičení řešit vůbec nechcete, protože už teď děláte dvanáctky a při představě, že po šichtě jdete ještě tahat železo vám vyskakují pupínky na zadku? Bude vám nejspíš stačit zaměřit se na informace o jídle.

Jak na to

 1. Napište si, čeho byste chtěli dosáhnout (jak vypadat, jak se cítit, jaký výkon podávat).
 2. Napište si, co pro to jste ochotní udělat. (třeba jíst o něco méně, jíst víc bílkovin a zeleniny, atd.).
 3. Napište si, co pro to NEjste ochotní udělat. (třeba chodit do posilovny, vstávat v 5 ráno, nosit megíny, cokoliv).

Získáte tak seznam věci, na které je pro vás dobré se soustředit a s čím neztrácet čas.

‍Výsledky 10/10, Důstojnost -999/10

Kolik máte času.

Množství dostupného času je největší limitující faktor při změně postavy a hlavní viník toho, že člověk se změnou vůbec nezačne. Nejspíš taky znáte situace, kdy se někdo ve vašem okolí rozhodnul začít s hardcore tréninky 5x v týdnu, jen aby za 3 týdny zjistil, že to tak dál nejde, protože neodhadl, kolik času vlastně musí strávit v práci, nebo péčí o rodinu a že reálně stíhá cvičit jednou týdně.  

Správné použití časového filtru vám maximálně zredukuje množství dostupných voleb a ukáže vám, jestli to, co jste ochotní dělat, vůbec dokážete vecpat do vašeho už tak plného rozvrhu.

Jak na to

 1. Zkuste si jeden den zapisovat všechny vaše aktivity po třicetiminutových blocích (ne nemusíte kvůli tomu v noci vstávat každou půlhodinu;). Uvidíte, jak ve skutečnosti trávíte svůj čas.
 2. Určete si priority. Řekněte si, co jsou pro vás aktivity, které jsou nutné a nedají se zredukovat ani kdybyste se rozkrájeli. (TIP: spánek je rozhodně jedna z nich;).
 3. Zamyslete se, kolik času jste upřímně schopní a ochotní věnovat změně návyků.

Hodinu? Půl hodiny? Deset minut? 64 mikrosekund? Je úplně jedno, kolik to bude, ale množství dostupného času musíte přizpůsobit svoje nároky.

Pokud si během libovolného týdne najdete v klidu 3x1 hodinu na trénink v posilovně, super, můžete v klidu vybrat tréninkový plán s činkama na 3 dny v týdnu v lokálním gymu.

Pokud jste tak vytížení, že dřepovat zvládnete jen ráno s kartáčkem na zuby v jedné a hrnkem kafe v druhé ruce, musíte to zohlednit při výběru aktivit a hledat spíš informace o krátkých cvičeních na doma a s minimem vybavení.

Intervalový sprinty? Jedině po cestě do práce. zdroj:wikipedia.org

Kolik a čeho jste ochotní jíst

O úspěchu a neúspěchu při hubnutí rozhoduje to, jak moc nenávidíte svojí “dietu”.

Míra nenávisti musí být tak akorát, ani málo, ani moc.

Čím víc věcí, které máte rádi, vám dieta zakazuje, tím víc jí budete nenávidět a tím hůř se vám bude dodržovat. Proto si na začátek ujasněte, co chcete a nechcete při hubnutí jíst a čeho jste/nejste ochotní se vzdát.

Milujete těstoviny? Pak budete fakt nenávidět ketogenní, paleo nebo nízkosacharidovou dietu, které je zakazují.

Nenávidíte pocit hladu a nechce se vám s ním naučit pracovat? Pak budete super nenávidět přerušovaný půst (Intermittent Fasting).

Nenávidíte brokolici? Nejezte jí.

Pro úspěšnou změnu nemusíte jíst žádnou konkrétní potravinu!

Existuje jich takové množství, že si vybere každý.

Nemusíte jíst ani hipsterský “zdravý” píč…ny typu Goji jen proto, že to psali na internetech.

Milujete si dát po práci 3 pivečka denně, vzdát se ho nechcete? Co zkusit slevit na jedno denně?

Správná dieta může fungovat i s jedním pivem denně…

... a dokonce, může být i zdravější než bez nej.

Dokud udržíte nižší kalorický příjem než výdej, můžete hubnout i když budete jíst každý den zmrzlinu.

Jak na to

 1. Sepište si na papír seznam potravin, které máte rádi a kterých se nejste ochotní vzdát.Pro každou vysokokalorickou potravinu (sladkosti, fast food, alkohol, atd.) si stanovte jasná pravidla za jakých a kolik takové potraviny sníte. (viz. Každý den jedno malý pivo).
 2. Sepište si věci, který nenávidíte a jíst nebudete ani v případě jaderný apokalypsy.

Budete tak pořád moci jíst to, co vám chutná a zbavíte se pocitů restrikce. Zároveň se naučíte zacházet s vysokokalorickými potravinami tak, aby vám co nejmíň narušovaly váš plán. Nebudete ani muset donekonečna řešit, jestli při “dietě” máte jíst tohle nebo támhleto.

Pravidla si stanovíte vy a díky tomu se vám budou dodržovat mnohem lépe než ta, která vám někdo nadiktuje.

‍ Hranolky jsou z brambor a brambory jsou přece zelenina. Nebo ne?

A protože chci, aby se vám všechno povedlo a, připravil jsem pro vás pracovní list, na který si můžete věci vypsat, promyslet si je a rozhodnout se, na co se zaměřit. 

Pracovní list ke stažení najdete zde.

Shrnutí

Než začnete shánět informace, vytvořte si na ně osobní filtr. Zjistěte, co jste ochotní dělat a nedělat, kolik na to máte ve skutečnosti času a jak by mohla vypadat strava, kterou jste ochotní jíst. Jakmile se podíváte na svět nutričních a fitness informací přes osobní filtr, uvidíte, že se množství potřebných voleb výrazně zmenší a pro vás bude snazší se rozhodnout. Přece jenom vybrat ze dvou možností je snazší než z deseti.  

- Martin Šturc

Zpět na novinky