Proč je pondělí nejhorší den, kdy začít něco dělat

Proč je pondělí nejhorší den, kdy začít něco dělat

Čas čtení: 5 minut

 • ‍Nikdy nebude lepší čas začít než teď.
 • Vymyslete si akci, kterou můžete udělat teď hned a uděljte jí.
 • Udělejte úplně cokoliv. Akce = změna.
 • Začít je nejtěžší, ale začínat budete jen jednou a počáteční odpor nepotrvá dlouho.
 • Očekávejte nechuť ke změně. Je to normální a musíte to překonat.
 • Sežeňte si podporu (partner, kamarád, kolega), ať na vás dohlédne do doby, než to zvládnete sami.

Co je na pondělí špatného?

Čekáni na nějaký ideální okamžik, třeba na pondělí, je jeden z nejběžnějších způsobů chování, když se snažíte odhodlat k něčemu, do čeho se vám nechce.  Ať jsou to denní banality typu úklid domácnosti (já ho třeba nenávidím a pokaždé si najdu důvod, proč ho odložit), nebo náročnější a dlouhodobější úkoly týkající se zdraví jako třeba jíst víc zeleniny nebo začít cvičit.

Problém je, že jakmile začnete přemýšlet způsobem “všechno nebo nic” tak pravděpodobně nikdy nezačnete. Jsou vám tyhle podmínky povědomé?

 • “Začnu v pondělí.”
 • “Začnu, až budu mít víc času.”
 • “Začnu až si přečtu další článek.”
 • “Začnu až bude lepší konstelace Marsu s Jupiterem.”

Ve skutečnosti znamenají, že nezačnete zítra nebo za týden, ale že nejspíš nezačnete vůbec.

‍Tohle všechno se děje z jednoduchého důvodu

Změnit se, je těžké!

A čekání na ideální okamžik je velice snadný způsob, jak se vyhnout těžké a nepříjemné, práci, která je pro dosažení změny nutná. Možná že se nechcete cítit jako nemehlo, až přijdete poprvé do posilovny. Možná nechcete, aby si o vás ostatní říkali, že (zase) děláte něco, co nedotáhnete do konce, nebo máte strach z toho, jak to celé bude probíhat a že budete muset změnit celý svůj život, přestat jíst dorty a pít pivo,  ale uvědomte si, že takhle to bude pokaždé a že žádný ideální moment, na to začít, neexistuje a nikdy existovat nebude.

Ideální okamžik nepřijde sám od sebe. Ideální okamžik je právě teď, protože právě teď je to jediné, co máte k dispozici. Minulost je pryč a budoucnost bude taková, jakou jí začnete utvářet právě teď. Když nezačnete dělat nic, nečekejte, že se zjeví nějaký moment, kdy si řeknete “Jo, tohle je ta správná chvíle začít.”. To se jednoduše neděje.

Začněte na začátku

Na první pohled naprosto očividná věc, jenže jakmile si řeknete:

“Ale já přece nemůžu začít teď, protože…”

pak se nesnažíte začít na začátku, ale někde o kus dál. Pravý začátek znamená, že si dokážete představit, co uděláte dál a opravdu to uděláte. V ten moment víte, že jste začali na správném místě.

Řekněme, že se rozhodnete přečíst si něco o zdravé stravě. Zabřednete do čtení blogů, projdete pár článků, které prezentují protichůdné informace, budete mít ve všem ještě větší zmatek a najednou je konec dne a vy jste neudělali vůbec nic. Kromě guláše v hlavě máte nejspíš guláš i v žaludku a na salát koukáte jen na obrázku. Musím vás zklamat, ani tohle není začátek.

Co třeba si dát po obědě místo čokolády kousek ovoce, nebo jít pěšky po schodech místo jízdy výtahem? Co se třeba podívat na jídelní lístek restaurace, kam chodíte pravidelně na oběd a vybrat si tam salát místo svíčkové?

Je vlastně úplně jedno co, ale musíte něco udělat a ne jen o tom mluvit nebo přemýšlet a čekat, že se to stane zázrakem samo.

Na každé cestě musíte udělat první krok a na tom, co si obujete, zas tolik nezáleží. I na Sněžku se dá dojít v botách na jehlách. Není to sice pohodlné, ale když si obuju jehly a vyrazím, zatímco vy budete sedět u internetu, vybírat pohorky, pročítat diskuze a recenze, vylezu nahoru několikrát (i když u toho budu vypadat jako blbec), ale vy nedojdete ani do obchodu, protože tam půjdete “až budete mít víc peněz na boty” nebo “až za měsíc vyjde ještě lepší model super nejlepších pohorek na světě”.

Jestli si nedokážete představit ani první krok, je to v pořádku. Asi myslíte na něco moc složitého. V tom případě si musíte představit něco jednoduššího. Tak jednoduchého až vám to příjde úplně směšné a nebudete pochybovat o tom, že to zvládnete. Jakákoliv akce, kterou provedete a díky které překonáte úvodní bariéru je správná, jakkoliv směšná se může někomu zdát. I kdyby to pro vás mělo znamenat, že si příště místo šesti knedlíků dáte čtyři. 

Jakmile začnete, nepřestávejte. 

Ze začátku se vám do nových věcí nebude moc chtít, protože jakákoliv změna je opruz, ale to je úplně normální a s tímhle pocitem se musíte sžít, protože ze začátku ho budete cítit téměř pořád a u všeho, ale až ho překonáte, bude vám vše připadat mnohem snažší.

Sežeňte si podporu pro prvních pár kroků

Požádejte někoho blízkého o pomoc. Někoho, kdo na vás dohlídne v prvních fázích a bude kontrolovat, že děláte, co máte. Zodpovídat se za svoje chování a činy jen sami sobě je naivní. Malokdo dokáže být sám sobě policajtem. Spíš se k sobě budete chovat jako kámoš na mejdanu, který vám dojde pro dalšího panáka okamžite potom, co vám právě pomáhal držet vlasy při zvracení.

Shrnutí

 • Nikdy nebude lepší čas začít než teď.
 • Vymyslete si akci, kterou můžete udělat teď hned a uděljte jí.
 • Udělejte úplně cokoliv. Akce = změna.
 • Začít je nejtěžší, ale začínat budete jen jednou a počáteční odpor nepotrvá dlouho.
 • Očekávejte nechuť ke změně. Je to normální a musíte to překonat.
 • Sežeňte si podporu (partner, kamarád, kolega), ať na vás dohlédne do doby, než to zvládnete sami.


- Martin Šturc

Zpět na novinky