Tajemství úspěchu při změně postavy

Jak opravdu dokázat změnit svoje tělo (nebo cokoliv jiného).

Stalo se vám někdy, že jste si dali nový cíl, kterého se vám nakonec nepodařilo dosáhnout, protože jste byli naprosto zavaleni množstvím věcí, které bylo třeba dělat?

Možná jste byli zaskočeni množstvím dostupných informací nebo jste zkusili dělat příliš mnoho úkolů najednou. Jestli je to i váš případ, čtěte dál. Ukážu vám velice účinný princip, který dramaticky zvýší vaše šance v budoucnu uspět.

Vždy se v jeden moment soustřeďte jen na jeden nový návyk.

Pokud tento princip použijete, vaše šance se zvýší z 35ti na více než 80 procent a to už znamená rozdíl mezi tím, že něco bude fungovat možná a tím, že to bude fungovat určitě.

Systém založený na tvorbě nových návyků

Tento systém vychází z trochu neintuitivní, ale naprosto zásadní myšlenky, že:

“Tím, že se budeme soustředit na méně, dosáhneme více.”

Nejedná se o žádný nový koncept a možná vám bude znít trochu podivně, ale jeho pomocí dokázal přední expert na osobní produktivitu a autor světového bestselleru Síla jednoduchosti celkem neuvěřitelné věci.

během dvou let dokázal:

 • přestat kouřit
 • zhubnout 20Kg
 • začít běhat maratony
 • stát se vegetariánem
 • ztrojnásobit finanční příjem
 • napsat několik knih
 • zbavit se dluhů

a to vše bez výmluv na děti, jelikož jich má šest.

V Síle jednoduchosti, Leo popisuje, jakými metodami dosáhl svého úspěchu. Ty samé metody používám ve svém koučovacím přístupu. I přes všechny moderní technologické vymoženosti, informační zdroje a nástroje nakonec vždy v dlouhodobém horizontu funguje jedno pravidlo:

Dlouhodobě, konzistentně uplatňujte ZÁKLADNÍ návyky.

z knihy Síla jednoduchosti…

Jediným způsobem jak si vytvořit dlouhotrvající návyky je soustředit se vždy během jednoho měsíce jen na jeden návyk. Měsíc po měsící budete moci všechnu svou energii soustředit do vytvoření onoho návyku.   

 • Vyberte si jeden návyk, ale pouze jeden na jeden měsíc. Může to být cokoliv, co si myslíte, že bude mít největší dopad na váš život.
 • Napište si plán. Musíte přesně popsat co bude vaším cílem každý den, kdy to uděláte, co bude spouštěč a komu budete hlásit výsledek…
 • Zveřejněte Váš cíl. Řekněte co největšímu počtu lidí, že se snažíte vytvořit nový návyk. Můžete to říci kolegům v práci, svojí rodině, nebo se podělit v online fóru.
 • Hlaste svůj pokrok každý den. Denně oznamte oné stejné skupině lidí, zda jste byli úspěšní nebo ne.

Toto jsou dle Babauty pravidla, která je potřeba dodržovat:

 • Věnujte se pouze jednomu návyku najednou. Neporušujte toto pravidlo, protože Vám zaručuji, že pokud se budete věnovat více věcem najednou snižujete svoje šance uspět téměř na nulu, když se ale budete soustředit pouze na jednu věc máte 50-80% šanci na úspěch za předpokladu, že budete dodržovat i ostatní pravidla.
 • Vyberte si snadný úkol.  Zatím si vyberte něco jednoduchého. Později až budete lepší ve tvorbě nových návyků si můžete zvolit něco těžšího, ale zpočátku si zvolte něco, co budete schopni dělat KAŽDÝ den. Vlastně si zvolte něco ještě jednoduššího. Úkol musí být až směšně jednoduchý. Například pokud zatím necvičíte a chtěli byste cvičit 30 minut denně zvolte si na začátek 10 minut. I když se to možná zdá nepravděpodobné, toto je zaručená cesta k úspěchu.
 • Zvolte si něco měřitelného. Musíte být schopní jednoznačně určit jestli jste úkol pro daný den splnili nebo ne. U cvičení to může být například časový úsek (5, 10 nebo 15 minut). Jakýkoliv cíl si zvolíte, mějte něco měřitelného.
 • Buďte důslední. Pokud je to jen trochu možné, dělejte vybranou věc každý den ve stejnou dobu. V případě, že chcete cvičit, cvičte například každý den od 18:00. Z chování se mnohem snadněji stane návyk.
 • Hlaste úspěch každý den. Můžete svůj úspěch hlásit klidně jednou za 2-3 dny, ale denně je to nejlepší.
 • Zachoveje si pozitivní přístup! Očekávejte čas od času neúspěchy, ale pouze si je zaznamenejte a pokračujte. Důležité je cítit vývoj směrem dopředu.

To samé platí v oblasti stravování

Jen jeden nový stravovací návyk najednou.

Většina lidí ví, jak by se měla stravovat a co by měla změnit, ale problém nastane v momentě, kdy se toho pokusíte změnit přiliš mnoho najednou (typicky po schůzce s osobním trenérem nebo dietologem, který vám vytvoří kompletně odlišný jídelníček než jaký máte teď).

Co s tím?

To co používám v práci se svými klienty a to co jsem zmínil výše.
Vyberte si jeden návyk a začněte. Návyk může být třeba:

 • Snídat každý den
 • Zvýšit příjem zeleniny a ovoce na 5 porcí denně
 • Brát 1 gram rybího oleje denně
 • Jíst kvalitní bílkoviny ke každému jídlu
 • Jíst lepší druhy sacharidů ke každému jídlu
 • atd.

Pokud se zaměříte na věci, které vám brání v dosažení cíle, určitě budete schopní vymyslet desítky jednoduchých návyků, které můžete začít dělat ihned.

Klíčem ale je: v jakýkoliv moment dělat vždy JEN JEDEN.

Výzkum ukázal, že když se pokusíte změnit jen jedno chování, pravděpodobnost, že se tak budete chovat stejně i za rok a více přesahuje 80 procent. U dvou chování klesá šance na méně než 35 procent a u tří a více je tato šance naprosto zanedbatelná, proto není žádným překvapením, že když se lidé pokusí změnit skoro celé svoje chování ze dne na den, neuspějí, nebo uspějí jen na chvíli a brzy se vrátí do starých kolejí.

“Zvyk je železná košile” se neříká jen tak. Většina z nás není příliš trpělivá (včetně mě) a ti, kdo se sebou chtějí něco udělat to chtějí pokud možno včera a s co nejmenším úsilím.

Osobně používám systém postupných návyků, který vám může v porovnání s různými 30ti denními výzvami nebo 12ti týdenními transformačními programy připadat jako zastaralý nebo málo efektivní, ale ti kteří tento systém používají dosahují výsledků stabilně. Téměř každý dnes chce co největší množství informaci, různých strategií a nástrojů a to bez čekání, ale buďme upřímní, to nefunguje, protože lidé tak nefungují.

Potřebujete věci zjednodušit na nutné minimum. Dělat je každý den, dva až čtyři týdny nebo prostě do té doby, než se s nich stane návyk a pouze poté se můžete posunout k dalšímu úkolu.

Ať už se rozhodnete tento systém použít nebo ne, přejí Vám na cestě k cíly hodně štěstí, ale pokud byste chtěli využít služeb někoho, kdo se o vás bude starat a jehož posláním bude pomáhat vám a cestu k úspěchu co nejvíc usnadnit, pak mi bude ctí s vámi spolupracovat.

- Martin Šturc

Zpět na novinky